Введення паспорта вакцинації від коронавірусу вважається надійним шляхом для скасування обмежень і відкриття країнами кордонів.
Вже з літа цього року Європейський Союз має намір запустити паспорта вакцинації від коронавірусної хвороби COVID-19.
Паспорт вакцинації від COVID-19: що відомо
В ЄС ідея про надання вакцинованим від коронавірусу особам сертифіката для можливості подорожувати — так званого «паспорта вакцинації» — викликала суперечки. Так, країни з розвиненим туристичним сектором, як правило, були більш прихильні до цієї концепції, наприклад, Італія, Болгарія, Португалія, Словенія та Іспанія.
Введення паспорта вакцинації називалося надійним шляхом для скасування обмежень, відкриття країнами кордонів і відновлення туристичних поїздок без проходження самоізоляції і додаткового ПЛР-тестування.
Країни Великої двадцятки за підсумками зустрічі 4 травня виступили за підтримку заходів щодо впровадження паспортів вакцинації від коронавірусу.
Кому видаватимуть COVID-паспорта
СOVID-сертифікат зможуть отримати особи, які були вакциновані від коронавірусу. При цьому щеплення повинно бути зроблене препаратами, схваленими Європейським агентством з лікарських засобів.
Також їх планується видавати тим, хто має імунітет до COVID-19 або хто отримав негативний результат ПЛР-тесту.
Для власників COVID-паспортів скасовуються вимоги до самоізоляції чи тестуванні на коронавірус. Термін дії документа — не більше 12 місяців.
У той же час в Європарламенті зазначили, що COVID-сертифікат не діятиме як документ, необхідний для подорожей, і також не стане умовою для вільного пересування в ЄС.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен запевнила, що всі 27 держав-членів ЄС приймуть всіх, хто щеплений вакцинами, схваленими EMA.
Слід зауважити, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) поки не підтримує введення обов’язкових паспортів вакцинації для подорожей.
СOVID-паспортизація в Україні
В кінці березня на необхідності розробки системи СOVID-паспортизації для українців акцентував увагу президент Володимир Зеленський. Він підкреслив, що ці паспорти вже розробляються багатьма розвиненими країнами, які активно працюють над створенням колективного імунітету проти коронавірусу.
У травні Уряд України заявив, що готовий ввести будь-яку модель «паспорта вакцинації» від коронавірусу, яка дозволила б подорожувати до Європи.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаль, зараз Україна «серйозно веде переговори» про уніфікацію COVID-паспорта з Євросоюзом.
«Ми готові ввести будь-яку з моделей паспорта вакцинації, яка можлива в Європі: цифрову з QR-кодом, формалізовану довідку про вакцинацію міжнародного стандарту, яка сьогодні діє в усьому світі», — заявив Шмигаль. Цифровий сертифікат, зокрема, буде підтверджувати, що людина вакцинувалася, видужала і здала тести на коронавірус.
За його словами, всі люди, щеплені від COVID, зареєстровані в електронній системі eHealth.
«Тому технологічно це не складно, щоб всім вакцинованим особам видали «паспорт вакцинації», який буде затверджений в будь-якій міжнародній формі», — зазначив він.
Шмигаль впевнений, що українці, щеплені поки не схваленими в ЄС вакцинами, зможуть подорожувати до Європи. За його словами, у ЄС найближчим часом повининні зареєструвати вакцини Covishield, Sinovac і NovaVax.